Overvejer du at sælge bilen på bilauktion?

Vi har en bedre løsning!

Drop bilauktionen og få en bedre pris!

Bilauktioner har i mange år fået ry for at være en nem og effektiv måde at afsætte sin brugte bil på. Men hvis du som sælger, gerne vil være garanteret at få den mest optimale pris for din bil, og samtidig gerne vil have bilen afsat uden de store bekymringer eller problematikker, så er det ikke sikkert, at en bilauktion er vejen, som du skal gå. Når du benytter dig af en online bilauktion eller et fysisk bilauktionshus skal du nemlig være opmærksom på, at denne salgsform kommer med nogle helt klare retningslinjer, som du skal være indforstået med for at kunne få en positiv oplevelse.

Hos Autobasen vil vi gerne eliminere de usikkerheder og faldgrubber som kan være forbundet med en bilauktion. Derfor vil vi gerne opfordre dig til at udfylde vores uforpligtende tilbudsformular, før du sætter bilen til salg. Vi er nemlig sikre på at vi i langt de fleste tilfælde kan tilbyde dig en bedre pris samt give dig en langt bedre salgsoplevelse.

Hvorfor vælge Autobasen frem for en online bilauktion?

Autobasen er i dag en af landets førende brugtbilsopkøbere, og vi er specialister i opkøb og videresalg af brugte biler. Vores store netværk af samarbejdspartnere på tværs af landegrænser gør, at vi ofte kan give dig en bedre pris for din bil end du kan opnå på forskellige bilauktioner. Hos os kan du nemlig sælge din bil med både fejl og mangler og stadig få en konkurrencedygtig pris for den.

Ulemper ved bilauktioner:

  • Omfattende beskrivelse af bilen er nødvendig
  • Der skal betales et salær, hvis bilen bliver solgt
  • Køber kan nægte at gennemføre handlen, hvis bilen ikke lever op til beskrivelsen
  • Fejl og mangler kan trække prisen markant ned
  • Kan være en tidskrævende affære

Når du vælger at benytte dig af en online bilauktion, ender du ofte med at skulle betale et salær til auktionsudbyderen, hvis bilen bliver solgt. Beløbet varierer alt efter hvilken pris, du opnår ved bilsalget, men ligger typisk mellem 1.500-5000 kr. Du kan også opleve udfordringer med at få bilen afsat på bilauktionen, hvis den har ridser eller forskellige fejl og mangler. I nogle tilfælde kan du endda blive nødsaget til at sætte mindsteprisen lavere, end hvad du reelt set ønskede at få for den. En anden hæmsko er at køberen af bilen kan nægte at gennemføre handlen, hvis bilen ikke lever op til den beskrivelse, som er givet. Alt dette undgår du, hvis du sælger din bil til os!

Udfyld formularen og få et tilbud

Autobasen, når bilsalget skal være nemt, sikkert og trygt

Vi ved godt, at det kan være en forvirrende jungle at navigere rundt i, når bilen skal sælges, og at det kan være svært at vurdere, hvor og hvordan man kan opnå den bedste pris og få den bedste salgsoplevelse. For at gøre det mere overskueligt for vores kunder, har vi opbygget et koncept, hvor salget af din bil foregår i tre simple trin.

  1. Udfyld formularen her på siden
  2. Godkend tilbuddet
  3. Aftal afhentning af bilen, når det passer dig

Udover at have simplificeret hele bilsalgsprocessen, kan vi hos Autobasen også garanterer dig en gnidningsfri oplevelse, hvor du undgår at blive fanget af skjulte gebyrer, salærer eller misvisende vurderingspriser. Vi gennemgår enhver henvendelse manuelt, og du er herved sikret, at der sidder en bilsalgskyndig medarbejder og gennemgår dine oplysninger samt udformer et reelt tilbud på netop din bil. Vi varetager også hele bilsalgsprocessen for dig fra start til slut, så du ikke skal bekymre dig om at få bilen omregistreret eller afmeldt dit forsikringsselskab.

Har du spørgsmål?

Hos Autobasen.dk sidder vi altid klar til at hjælpe dig med at få bilen solgt. Har du brug for yderligere rådgivning, kan du altid fange os direkte på e-mail eller på telefonen, så vi i fællesskab kan finde frem til den løsning, som sikrer dig det mest effektive bilsalg.

Har du brug for yderligere rådgivning?

Vi sidder klar på telefonen til at hjælpe dig